Doktorunuza Ulaşın: (0216) 340 84 24 WhatsApp - Mobil: (0544) 746 63 78

Co2 Fraksiyonel Lazer & Karbondioksit Fraksiyonel Lazer

CO2 KARBONDİOKSİT FRAKSİYONEL LAZER TEDAVİLERİ

- Lazer ile ince ve derin kırışıklıkların tedavisi
- Lazer ile cilt gözeneklerinin küçültülmesi
- Lazer ile cilt lekelerinin tedavisi
- Lazer ile eski sivilce izlerinin(akne skarları)tedavisi
- Lazer ile ciltteki yara,jilet ve ameliyat izlerinin tedavisi
- Lazer ile hipertrofik skar ve keloid tedavisi
- Lazer ile cilt çatlaklarının tedavisi
- Lazer ile cilt gençleştirme ve sıkılaştırma
- Lazer ile yüz,boyun,dekolte bölgesinin gençleştirilmesi
- Lazer ile el cildinin gençleştirilmesi
- Lazer ile göz altı morluklarının tedavisi

CO2 karbondioksit lazer,dokudaki su ile etkileşime giren,dolayısı ile dokuyu buharlaştıran bir uygulamadır.250 mikron derinliğe inerek cildin epidermis-dermis tabakalarına etki eder.Klasik CO2 karbondioksit lazerler ile uygulama yapılan cildin yüzey alanının tamamına lazer ışını verilirken,fraksiyonel CO2 lazerlerde ise uygulama alanının bir kısmına mikro kanallar açılırken komşu dokular sağlam bırakılmaktadır.Sağlam bırakılan dokular kasılarak CO2 lazer ışını ile buharlaştırılan dokuları hızla kapatmakta,iyileşme çok hızlı bir şekilde olmaktadır.Klasik CO2 karbondioksit lazerlerdeki haftalar süren iyileşme süreci fraksiyonel CO2 lşazerler ile 4-5 güne düşürülmüştür.

Fraksiyonel karbondioksit CO2 lazer ile ameliyatsız yüz ve boyun gençleştirme,yüz ve boyundaki kırışıklıkları düzeltme,cilt lekelerini,ameliyat ve yara izlerini,eski sivilce izlerini,cilt çatlaklarını tedavi etmek mümkündür.

Ameliyatsız cilt gençleştirme(rejuvenasyon)için kullanılan Erbium Glass ve Erbium YAG gibi lazerler 20-50 mikron derinliğe inebilirken CO2 karbondioksit lazerler 250 mikron derinliğe kolaylıkla inebilmektedir.Bu özellikleri ile lazerle kırışıklık,çatlak,eski sivilce izleri,ameliyat ve yara izleri ve cilt lekeleri gibi sorunlar etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir.


***Kliğimizin resmi Youtube kanalındaki tüm videoları izlemek ve/veya abone olmak için tıklayın.

Fraksiyonel CO2 karbondioksit lazerin etki mekanizması şöyle özetlenebilir:

Dokuya ulaşan lazer ışınları su molekülleri ile etkileşime girerek dokuyu buharlaştırır,Dokuda 120 mikron çapında mikro kanallar açar.Bu kanalların sıklığı(yoğunluğu)uygulama sırasında ihtiyaca göre artırılıp azaltılabilir.Dokuda oluşturulan bu mikro termal kanallar sayesinde cilt dokusu sıkılaşır,kollagen lifleri kısalır,meydana gelen iyileşme dokusunda kollagen,elastin gibi bağ dokusunun temel elemanlarının üretimi artar.Bu sayede cilt sıkılaşır,esnekliği artar,kırışıklık leke,çatlak yara ve sivilce izi gibi sorunlar ortadan kalkar,kısaca cilt gençleşir.

CO2 fraksiyonel karbondioksit lazer ışınları kimyasal peeling veya dermabrazyonda olduğu gibi cildin tamamını soymayıp aralıklar ile mikrokanallar açtığı için iyileşme süresi çok hızlı ve konforlu olmaktadır.Yine diğer yöntemlerdeki gibi uygulama derinliği hekimin göz kararı ile ilgili değil,cihazın uygulama ekranından ayarlanıp kesin olarak bilinmektedir.

Hangi tip fraksiyonel lazer kullanılmalı?

Cilt gençleştirmede kullanılan lazerler,genel olarak soyucu olmayan(nonablatif)ve soyucu olanlar(ablatif)olarak ikiye ayrılabilir.
Nonablatif lazerlere örnek olarak Erbium Glass ve Nd YAG lazerler verilebilir.Bunlar cildi soymadan cilt altı dokulara etki ederek kollagen-elastin gibi yapıları artırarak cildi gençleştirmeyi hedefleyen yöntemlerdir.Bu cihazlardan sonra,ablatif olan Erbium YAG lazerler üretildi.Erbium YAG lazerler dokuyu soyarak etki eder fakat inebildiği derinlik sınırlıdır.Bu nedenle derin kırışıklık,sivilce,yara izi,çatlak tedavisinde yetersiz kalabilmektedir.

Tedavi sonuçlarındaki eksiklikler ışığında son olarak karbondioksit fraksiyonel lazerler üretildi.Erbium lazerden çok daha derine inebildiği için lazerle kırışıklık,yara ve jilet izi,sivilce izi ve cilt çatlakları tedavisinde büyük bir ilerleme kaydedilmiş olundu.

Tüm CO2 fraksiyonel lazerler aynı etkinliğe sahip midir?

Teknoloji olarak karbondioksit fraksiyonel lazerler cilt gençleştirmede(rejuvenasyon)çok başarılı olmasına rağmen,cihazın teknolojisi yani kalitesi tedavi güvenliğini ve başarıyı getiren temel faktörlerden birisidir.Bu nedenle cihaz seçimi,doktorlar,dolayısı ile hastalar için çok önemlidir.

Fraksiyonel CO2 lazerler ile hangi sorunları tedavi edebiliriz?

- İnce ve derin kırışıklıkların tedavisi
- Cilt gözeneklerinin küçültülmesi
- Cilt lekelerinin tedavisi
- Eski sivilce izlerinin(akne skarları)tedavisi
- Ciltteki yara,jilet ve ameliyat izlerinin tedavisi
- Hipertrofik skar ve keloid tedavisi
- Cilt çatlaklarının tedavisi
- Cilt gençleştirme ve sıkılaştırma
- Yüz,boyun,dekolte bölgesinin gençleştirilmesi
- El cildinin gençleştirilmesi
- Göz altı morluklarının tedavisi

Yukarıda sıraladığımız belli başlı tedaviler dışında tüm vücut cildinin benzer pek çok sorunu için CO2 fraksiyonel lazerler kullanılmaktadır.

Fraksiyonel CO2 lazer uygulaması öncesinde dikkat edilmesi gereken durumlar;

-Lazer uygulaması öncesinde yakın zamanda kimyasal peeling,dermabrazyon gibi cilt soyucu işlemler yapılmış ise doktora bilgi verilmeli.
-CO2 lazer uygulaması öncesi güneş ışınlarından ve solaryumdan en az 1 ay korunmalı.
-Kan sulandırıcı(heparin,aspirin)ilaçlar kullanılıyor ise görüşme sırasında hatırlatılmalı.
-Işığa duyarlılığı artıran tetrasiklin,naproksen sodyum gibi ilaçlar,ayrıca iyileşmeyi olumsuz etkileyebileceği için isotretinoin,roaccutane gibi ilaçlar kullanılıyor ise bunların bilgisi paylaşılmalıdır.
-Uçuk (herpes) öyküsü olan hastalara,lazer uygulanmasından 2-3 gün önce herpes tedavisi planlanabilir.

Karbondioksit fraksiyonel lazer uygulaması nasıl yapılır?

Genel anestezi gerektiren bir uygulama değildir.Topikal anestezik kremler ile konforlu bir uygulama yapılabilir.
Leke tedavisi,ince kırışıklık gibi nispeten yüzeyel uygulamalar gerektiren lazer tedavileri hastalar tarafından pek hissedilmez.Derin kırışıklık veya akne izleri gibi sorunlar için yapılabilecek derin lazer uygulamaları sırasında ise iğne batar gibi rahat tolere edilebilen hafif ağrı duyabilir.

Lazer uygulaması öncesi cilt temizliği yapılır ve yaklaşık 20-30 dakikada tüm yüz uygulaması tamamlanabilir.Özel hazırlık gerektiren bir işlem değildir.

Fraksiyonel CO2 lazer uygulama sonrası nelere dikkat edilmelidir?

- Lazer uygulaması sonrası birkaç saat aralıklı olarak soğuk kompres uygulaması yapılır.
- Lazer uygulamasından 1 gün sonra yüz,ılık su ile yıkanabilir.
- Cilt nemli ve temiz tutulmalıdır.Günde 3-4 kez cilt temizlenip,antibiyotikli ve nemlendiricili kremler sürülür.Uygulamadan sonra 1 ay boyunca yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalıdır.
- Lazer uygulamasından 4-5 gün sonra makyaj yapılabilir.

Karbondioksit CO2 lazer fiyatları;

CO2 fraksiyonel lazer fiyatları uygulama yapılacak bölgeye ve planlanan seans sayısına göre değişmektedir.
Örneğin leke tedavisinde,kimi lekeler tek seansta giderilebilirken,kimi lekeler için 2.veya 3. seans gerekebilir.Aynı şekilde kırışıklık,akne izleri de bir veya birkaç seans olabilmektedir.Uygulama öncesi görüşmede doktor bu konudaki öngörüsünü hasta ile paylaşmaktadır.