Doktorunuza Ulaşın: (0216) 340 84 24 WhatsApp - Mobil: (0544) 746 63 78

Revizyon Rinoplasti

Düzeltme Burun Estetiği Ameliyatı (Revizyon Rinoplasti)

Daha önce ameliyat olmuş fakat sorunları devam eden ya da devam ettiğini düşünen hastalara yapılan düzeltme ameliyatlarıdır.
Hastalar önceki ameliyat veya ameliyatları sonrasında burnunun yeni şeklinden ve/veya nefes almasından ya hiç memnun değildir, ya da bazı kısmi değişiklikler istemektedir. Genellikle hasta ve doktor için primer(ilk) rinoplastiye göre daha zor bir durumdur. Doktor önceki ameliyatları nedeniyle güven kaybına uğramış, morali bozulmuş bir hastayı rahatlatıp, doğru bilgiler ile ikna edip yeniden güven oluşturmalı ve elbette ki yapacağı ameliyat ile sorunları çözmelidir.


***Kliğimizin resmi Youtube kanalındaki tüm videoları izlemek ve/veya abone olmak için tıklayın.

Sorunun boyutlarına göre, sekonder (Revizyon) rinoplasti operasyonu teknik olarak primer rinoplastiye göre zor olabilir.Buna neden olarak normal anatomik planların değişmesi, oluşmuş skar dokuları, eksik dokuların varlığı ve tekrar yerine konulma gerekliliği, doku iyileşmesinin hekimin kontrolünden daha fazla çıkması sayılabilir. Bu yüzden sekonder (Revizyon) rinoplasti , bu konuda uzmanlaşmış hekimlerce yapılması gereken bir ameliyattır.

Başarı için düzeltme ameliyatının zamanlama ve planlaması iyi yapılmalıdır. Öncelikle var olan sorun iyi değerlendirilmeli, şekilsel problemlerin daha iyi anlaşılabilmesi için ödemlerin inmesi beklenmelidir.Bu süre 6 ay-1 yıl arasıdır.Ameliyat sonrası ilk hafta- aylarda var olan kimi asimetriler zaman geçtikçe düzelebilmekte , kimi sorunlar ise erken dönemde anlaşılmamakta, zaman geçtikçe ortaya çıkmaktadır.Sorunların önemli bir çoğunluğunda ödemlerin inmesi için zaman tanınmalı, kimi spesifik durumlarda ise bu zaman beklenmeden ameliyat yapılabilmektedir.

Geçirilen ameliyat veya ameliyatlar sonrasında oluşan sorunlar, burun sırtında küçük düzensizlikler, burun ucunda veya deliklerinde hafif asimetriler gibi nisbeten daha basit olabileceği gibi, burunda eğrilik, çöküklük, aşırı kalkıklık, düşüklük, aşırı asimetriler gibi daha kapsamlı bir operasyonu gerektirebilecek ciddi sorunlar da olabilir.

Burundaki problemlerin bir bütün olarak kabul edilip içi ve dışının detaylı muayenesi, şekilsel sorunlara eşlik edebilecek ‘septum deviasyonu, konka hipertrofisi, polip, kronik sinüzit gibi başka sorunların, gerekirse Bilgisayarlı Tomografi görüntüleme yardımı ile teşhis edilip hep birlikte tedavi edilmesini sağlayacaktır.Burun estetiği planlanırken olası diğer sorunların doğru teşhis edilip, estetik operasyonu sırasında bunların da düzeltilmesi , ameliyatın başarısı, burundan nefes alabilme gibi fizyolojik fonksiyonların düzeltilmesi ve hayat konforu açısından çok önemlidir.Kaldı ki septum deviasyonu gibi burun içinde ve bazen dışında da eğriliğe yol açan sorunlar giderilmeden başarılı bir estetik operasyon yapabilmek imkansızdır. Kısaca burun içi ve dışı birlikte değerlendirilip sorunlar aynı seansta düzeltilmelidir.

Düzeltme ameliyatlarında yapılandırmalı burun estetiği daha fazla önem kazanmaktadır.Mevcut sorunların giderilmesinde çoğu zaman kıkırdağa ihtiyaç duyulmaktadır. Ameliyat sırasında burun içerisinden(özellikle septumdan) çıkan kıkırdak yetersiz ise öncelikle bir veya iki kulak kepçesinden kıkırdak alınır. Bu girişim kulağın şeklini değiştirmeyen, 1 gün küçük bir sargının olduğu bir girişimdir. Kulak kepçesinden alınacak kıkırdağın yetmeyeceği düşünülür ise kaburga kıkırdağından alternatif olarak alınabilir. Bununla birlikte kişinin kendi kıkırdağı yerine kadavradan alınan kıkırdak veya sentetik malzemeler gibi yöntemler de mevcuttur fakat enfeksiyon, atılma, volüm azalması gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Hastanın kendi kıkırdağının kullanılması en garantili ve etkili yöntem olarak daha çok tercih edilmektedir.

Elde edilen kıkırdak malzeme ve dikişler yardımı ile burun içi ve dışı yapılandırılarak mevcut eğrilik, çöküklük,asimetri, aşırı kalkıklık, düşüklük, burunda kısalık gibi sorunlar çözülür. Bazen de doku eklenmesine gerek kalmadan fazla dokular alınarak ta sorunlar giderilebilir.

Cerrah, burnu bir binayı inşa eder gibi baştan yapılandırır ve bir ömür boyu sorun yaşanmamasını amaçlar. Bu yapılandırma sanatsal bir bakış ile şekillendirilir ve tamamlanır. Doğru bir yapılandırma ile önceki ameliyatlar sonrasında oluşmuş veya düzeltilememiş sorunların çoğu giderilebilir. Modern rinoplasti operasyonlarında amaç; standart değil, kişiye özel , cinsiyete, yüz hatlarına ve ifadesine uygun , nefes alma sorunlarının tamamen giderildiği bir burun yapmaktır.

En çok uygulanan estetik ameliyatlardan biri olan rinoplastide geçen yıllar ile birlikte başarı çıtası hep yükseğe konulmuş ve mükemmel aranmaya başlanmıştır. Amaç artık eskisinden daha düzgün bir burun değil, mükemmel burundur.Elbette yakalanmaya çalışılan sonuç budur fakat burun-cilt yapısı, sorunları ve estetiğin subjektif kriterleri asla unutulmaması gereken gerçeklerdir. Başarılı ellerde, uygun cerrahi teknik ve tecrübe ile başarı hep yakındır.