Doktorunuza Ulaşın: (0216) 340 84 24 WhatsApp - Mobil: (0544) 746 63 78

Burun Estetiği (Rinoplasti) Teknikleri

Ameliyatın hangi yöntemle yapılacağı, kişinin burun yapısı ve sorunları, eşlik edebilecek orta bölme kıkırdak yapı eğrilikleri ve eğriliğin pozisyonu, kronik sinüzit , konka sorunları gibi pek çok faktör cerrahın seçiminde belirleyici olacaktır. Cerrah ameliyat öncesi muayene ve değerlendirme sonrasında burunda yapılacak değişikliğe dair hastasıyla yaptığı görüşme sırasında tercihi hakkında hastasına bilgi verecektir.Hastanın kaygıları elbette ki cerrah tarafından değerlendirilmelidir.Her cerrahın bilgi, beceri, tecrübe ve sanatsal bakışı farklıdır. Bunların ışığında yapacakları seçim ne olursa olsun amaç elbette ki başarılı bir ameliyat ile hastasını mutlu etmektir. Ameliyatın genel anestezi ile mi, ya da lokal mi yapılacağı kararı, ameliyatın kapsamı, hastanın genel durumu değerlendirilerek  verilir.Genellikle kapsamlı ameliyatlarda, hastanın genel durumu uygunsa çoğunlukla tercih genel anesteziden yanadır. Ufak düzeltmelerde lokal anestezi seçeneği düşünülebilir.

1-Açık Teknik Burun Estetiği (Rinoplasti); Burunda en kapsamlı düzeltme için gerekli görüşü sağlayabilen, günümüzde en çok tercih edilen yöntemdir.Özellikle burun ucundaki sorunlarda , eğri burunlarda, daha önce ameliyat olup hala ciddi şekilsel ve fonksiyonel sorun yaşayan hastalarda, burun orta bölme kıkırdağının yüksek eğrilikleri gibi pek çok sorunda ideal bir yöntem olabilmektedir.Kısaca sorunlu pek çok burun için mükemmel görüş açısı sağlamaktadır.İki burun deliği arasındaki(columella) bölgeden yapılan 0,5 cm lik bir kesi dışarıdan görünen kısımdır.Kalan kesiler kapalı teknik gibi burun içerisinden yapılır.Burun derisi kaldırılarak burun ucundaki sorunlar halledilip istenen şekil verilir, eğrilikler giderilir, zayıf bölgelere kıkırdaklar dikilerek sağlamlaştırılır ve şekillendirilir.Özetle burnu baştan yaratmak için elimizde her türlü imkanın olduğu bir yöntemdir diyebiliriz.Açık teknik rinoplastinin belkide en büyük avantajı burunda yaptığımız pek çok değişikliği dikişler atarak sağlamlaştırma  ve garantiye alma imkanını bize vermesidir. Fakat çoğu ameliyatını kapalı teknikle yapıp, sonuçlarından memnun cerrah sayısı da az değildir.

2-Kapalı Teknik Burun Estetiği (Rinoplasti); Çoğunlukla burun sırtında kemer(dorsal hump) problemi olan, burun ucunda ciddi şekil bozukluğu  olmayan hastalarda tercih edilebilen bir yöntemdir.Bu teknikte kesilerin tamamı  burun içerisinden yapılır.Ameliyat süresi genellikle açık tekniğe göre daha kısa sürmekte, burun ucu ödemleri daha kısa sürede kaybolmaktadır.

3-Burun Ucu Estetiği (Tipplasti);Burnun kemik yapılarına dokunmadan sadece burun ucundaki şekil bozukluklarının düzeltildiği tekniktir.Büyük burun ucu küçültülebilir, basık burun ucu uzatılabilir, eğrilik ve asimetriler giderilebilir, burun delikleri daraltılıp genişletilebilir, burun ucu kaldırılabilir.Bu yapılacak işlemler ile burun ucu ile burnun diğer kısımları orantılı ve uyumlu hale gelmelidir.Yani uygun hasta seçimi önemlidir.Çoğunlukla açık teknik ile yapılır.Burnun üst kısmındaki kemik ve kıkırdak bölümde herhangi bir işlem yapılmadığı için ödem  çok daha az, iyileşme daha çabuk olacaktır.

Burnu (Burun Ucunu) İp İle Asma Yöntemi; Son yıllarda uygulanmaya başlanan bu teknik ile burun ucunun  kalıcı dikişlerle burun sırtına doğru asılıp, kaldırılması amaçlanır.Ameliyat değildir.Burun ucu yukarıya kaldırılmaya çalışılırken, burundaki diğer pek çok soruna çare olmadığı ve dikişlerin zamanla dokuyu kesip gevşeyebildiği düşünülürse, çok sınırlı sayıda hastaya uygun bir yöntem olduğu görülecektir.Karar elbette ki cerrahın ve hastanındır.