Doktorunuza Ulaşın: (0216) 340 84 24 WhatsApp - Mobil: (0544) 746 63 78

Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Sonrası

*Burun estetiği ağrılı bir ameliyat değildir. Pek çok hasta korktukları kadar olmadığını ifade eder. Özellikle burun sırtındaki kemer nedeniyle kemiklerde işlem yapılan hastaların göz çevresinde bir miktar şiş ve morluk olmaktadır. Cildi ince ve hassas olanlarda daha fazla olabilmektedir. Son yıllarda burun ve yüz estetiği ameliyatları sonrasında uygulanmaya başlanan Hiloterapi yöntemi giderek klasik buz uygulamasının yerini almaya başladı. Yüz ve burun estetik ameliyatlarından sonra özellikle gözler çevresinde oluşan şişme ve morarmayı önlemek amacıyla klasik bir yöntem olarak 24 – 48 saat süre ile belirli aralıklarla yüze buz uygulanması yapılmakta, buzun gerekenden fazla soğuk olması ise hem hastaya rahatsızlık vermekte hem de dokulardaki lenf ve kan dolaşımını olumsuz etkileyerek iyileşmeyi geciktirmekteydi. Yakın zamanda geliştirilen Hiloterapi tekniği sayesinde artık hastalar buz uygulamasının olumsuz etkilerine maruz kalmadan,ısı 15C -20C arasında sabit tutulmakta ve  şiş ve morluklar önemli ölçüde azaltılırken hastalara rahatsızlık verilmemektedir.

*Burunda sızıntı olabilecek hastalarda küçük birer sünger tampon konulmakta, ertesi gün alınmaktadır.Kimi hastalarda ise tampona gerek duymayabilmekteyiz. Burun içi dikişleri veya burun içi zımbası ile tampon zorunluluğu ortadan kalkabilmektedir.

*Herhangi bir yiyecek, içecek kısıtlaması yoktur.

*Ameliyat sonrası kullanılması gerekli antibiyotik, antihistaminik gibi ilaçlar belirtilecektir.

*Ameliyattan sonraki 2 gün istirahat edilmesi, ödemleri azaltacak, iyileşme süresini olumlu etkileyecektir.

*Burun sırtındaki  kemikleri düzeltilmiş hastalarda plastik alçı konulur, 1 hafta sonra alınır. Kemiklerde herhangi bir işlem yapılmamış ise bandaj yeterlidir.

*Göz çevresindeki şiş ve morluklar 1 haftada büyük oranda kaybolur.Yani ameliyatın 1.haftasında hastalar işe ve sosyal yaşamlarına rahatlıkla dönebilir hale gelirler.

*2-3 hafta, burun içinin önerilecek tuzlu sularla yıkanması hem hastaları rahatlatacak, kabuk ve pıhtıları azaltacak, hem de iyileşmeye olumlu etkisi olacaktır.

*Ameliyatın 2.haftası şişlikler büyük oranda inmiş, yüz ve burun , kimsenin ameliyatlı olduğunuzu anlamayacağı kadar düzelmiş olacaktır.

*1. Ay burundaki şişlikler % 80 inmiş, burun artık zarif bir hal almaya başlamıştır.

*İlk 1 ay güneş ışınlarından korunmak, göz çevresine koruyucu faktörlü kremler sürmek,olası pigmentasyon sorunlarından koruyacaktır.

*2,5 ay gözlük takmamak(özellikle ağır), burnu şiddetli darbelerden korumak önemlidir.Sonrasında burun çok sağlam hale gelecektir.Bu nedenle ömür boyu burnu darbelerden korumak için tedirginlik yaşamak gereksiz ve yersizdir.

*Burun (özellikle burun ucu) ortalama 1 yılda ancak oturacaktır.