Doktorunuza Ulaşın: (0216) 340 84 24 WhatsApp - Mobil: (0544) 746 63 78

Burun Tıkanıklığının Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

sinüzit burun tıkanıklığı, geçmeyen burun tıkanıklığı

Erişkin dönem burun tıkanıklıklarına baktığımızda karşımıza en sık burun kıkırdak eğrilikleri (septum deviasyonu) ve burun eti (konka) büyümeleri çıkmakta. Kıkırdak eğrilikleri genetik nedenler ve travmalar nedeniyle ülkemizde çok sık karşılaştığımız bir durum. Tedavisi ise bazen burun içerisinden eğriliği düzelttiğimiz, bazen de tüm burnu baştan yapılandırdığımız ve burun estetiği diye özetlediğimiz ameliyatlar. Konka büyümeleri alerjik durumlarda sıklıkla görülebildiği gibi, alerjinin neden olduğu burun içi ödem ve akıntı da tıkanıklığın nedenlerinden olabilmektedir. Baş ağrısı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı gibi semptomları ile kronik sinüzit aşina olduğumuz bir KBB (Kulak Burun Boğaz) sorunudur.

Alerjik bünyeler dikkat!

Yine alerjik bünyelerde daha sık görülen, burun eti diye adlandırılan nazal polipler aşina olduğumuz, endoskopik cerrahinin gelişmesi ile üstesinden daha kolay gelebildiğimiz problemlerden bir diğeridir. Nedenler içerisinde maalesef burun tümörlerini de saymak gerekir.

Tedaviden Kaçmayın

Burun kıkırdak ve kemiğindeki eğrilikler, burun eti büyümeleri, alerji, kronik sinüzit hastalığı ameliyat ile düzeltilebilmekte ve hastaların korktuğu gibi tampon sorunu yaşanmamaktadır. Duruma göre ya tampon konulmamakta, ya da gerektiğinde, son yıllarda çokça üretilen özel, konforlu tamponlar kullanılmaktadır.

Gelişen teknoloji ve geliştirilen yeni yöntemler ile hastaların konforu artmaktadır, bu yüzden hastaların şikâyetlerini ciddiye alıp, tedaviden kaçmamalarında fayda vardır. Nedeni ne olursa olsun burun tıkanıklığı ciddiye alınması ve mutlaka çözülmesi gereken önemli bir sağlık sorunudur.

Leave a Reply